ZOSTAŃ DAWCĄ rekrutacja, kontakt

StartZOSTAŃ DAWCĄ rekrutacja, ko...

SZANOWNI PAŃSTWO, INFORMUJEMY, ŻE NASZ OŚRODEK TYMCZASOWO WSTRZYMAŁ REKRUTACJĘ NOWYCH, POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU WE WSZYSTKICH PUNKTACH REKRUTACYJNYCH.

PUNKT REKRUTACYJNY w Gdańsku (pobieranie krwi do badań):


Aby zostać Potencjalnym Dawcą Szpiku / Komórek Krwiotwórczych trzeba:

 1. zgłosić się do naszego Punktu pobrań, który zlokalizowany jest w: Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 17, budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (Punkt Pobrań)
 2. dokładnie wypełnić Kartę Ewidencyjną do pobrania na stronie z niezbędnymi danymi osobowymi. Karta Ewidencyjna (83 KB) oraz
 3. dokładnie wypełnić Ankietę stanu Zdrowia Potencjalnego Dawcy Szpiku” , którą można też wypełnić przed wizytą Ankieta zdrowotna dawcy (146 KB) nie zapomnij o podpisaniu się w wyznaczonym miejscu na obydwu dokumentach i wpisaniu nr PESEL
 4. w punkcie pobrań zostanie pobrane ok 3 ml krwi do oznaczenia antygenów HLA

 5. Dane zamieszczone w Karcie Ewidencyjnej umożliwiają skontaktowanie się Rejestru z Twoją osobą. Zadbaj, by były czytelne. W miarę możliwości podaj więcej niż jeden telefon kontaktowy.
MAPA Punkt Pobrań UCK (kliknij aby powiększyć)
MAPA Punkt Pobrań UCK (kliknij aby powiększyć)

Do punktu pobrań możesz się zgłosić:

Pn – Pt 6:15 – 14:00 Sobota: 07:30 – 12:00

Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo!
Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie!
Potencjalni Dawcy Szpiku obsługiwani będą poza kolejnością!

Adresy pozostałych punktów rekrutacyjnych znajdziesz tutaj
Pamiętaj o aktualizacji danych! Dane można zmienić :
 • dzwoniąc pod numer telefonu 58 584 43 72 (pon-pt 8:00 15:00)
 • wysyłając e-mail na adres dawcaszpiku@uck.gda.pl
 • Dane te zostają przesłane do POLTRANSPLANTU i umieszczone w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNPDSiKP).
  Nie ma potrzeby zapisywania się powtórnie do innego rejestru / fundacji. Dodanie tej samej osoby do 2 lub 3 rejestrów dawców szpiku powoduje przekłamanie w wynikach przeszukiwania.
  Po rekrutacji cierpliwie czekaj. Szacunkowo, tylko 1 na 250 osób zostaje dawcą szpiku dla chorego. Przyczyną jest wymagana przy przeszczepach komórek krwiotwórczych całkowita zgodność w zakresie układu zgodności tkankowej HLA. Warianty genów kodujących HLA są bardzo liczne, każdy z nas posiada niemalże unikalny, własny „kod HLA”. Szansa, że dwie, niespokrewnione osoby będą losowo zgodne w układzie HLA waha się od 1:1000 do 1:1000 000! Pomimo dużej liczebności Światowego Rejestru Dawców Szpiku (ponad 17,5 miliona osób), nadal około 20% biorców, dla których przeszukiwany jest BMDW nie znajduje zgodnego dawcy. Dla chorego z Polski, największe prawdopodobieństwo znalezienia dawcy jest wśród Polaków. Krajowy rejestr dawców szpiku, szczególnie w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Na koniec 2010 roku liczył już ponad 108 000 osób (dane sumaryczne z 6-ciu rejestrów działających w Polsce) Ciągle jednak daleko nam do statystyk europejskich, dlatego właśnie idea powiększania Rejestru Polskich Dawców jest tak bardzo ważna.

  GDAŃSKI OŚRODEK DAWCÓW SZPIKU – czekamy na Państwa pytania

  ul. Smoluchowskiego 17

  Budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, I piętro

  pon-pt 8:00 – 15:00

  tel. 58 584 43 72

  dawcaszpiku@uck.gda.pl